Norrköping, IT-arkitekt
Erfaren IT-arkitekt till huvudkontoret i Norrköping
Kriminalvårdens uppgift är att genom frivård och fängelser verkställa de påföljder som domstol dömer ut, driva häkten och utföra transporter samt göra personutredningar i brottmål. Uppgifterna ska utföras på ett sätt så lagföring kan ske effektivt och återfall i brott förebyggas. I all verksamhet värnar vi starkt om humaniteten och respekten för den enskildes integritet och rättssäkerhet, utan att kompromissa i fråga om samhällets säkerhet och trygghet.
Kriminalvården är tillsammans med polisen, åklagarna och domstolarna en del av det svenska rättsväsendet. Som statligt anställd blir du en del av en viktig sektor i det svenska samhället. Söker du nya utmaningar i en spännande sektor med mycket ny, modern teknik är du kanske den vi letar efter!
Anställning
Anställningsform: Tillsvidareanställning
Erfarenhet: Erfarenhet krävs
Omfattning: Heltid. Individuell lönesättning
Löneform: Månadslön
Varaktighet: Tillsvidare
Arbetstid: Dagtid
Tillträde: Enligt överenskommelse
Antal platser: 1
Arbetsuppgifter
Vi söker nu dig som har gedigen erfarenhet av verksamhetsarkitektur inom IT.
Dina arbetsuppgifter består av att aktivt arbeta med Kriminalvårdens verksamhetsarkitektur tillsammans med verksamhetens ansvariga. Du har ansvaret för samordningen mellan arkitektur och metodik. Tillsammans med systemarkitekter och metodansvariga kommer du att arbeta med att ta fram visioner och mål för arkitekturen av Kriminalvårdens egenutvecklade system. Du kommer även att ha en ledande roll i de arkitektgrupper som verkar för samordning mellan drift/teknik och systemutveckling samt ett omfattande samarbete med övriga rättsvårdande myndigheter. Din roll är sammankallande och du förväntas vara en mycket drivande person. Du har inget budgetansvar och heller inget personalansvar.
Kvalifikationer
Då arbetet sker tillsammans med personer från verksamheten och andra myndigheter, så räknar vi med att du är drivande, social och kommunikativ som person och kan åta dig att leda arbetet. Ditt stora engagemang för arkitekturfrågor gör att du har lätt för att engagera, involvera och inspirera dina kollegor. Det är ett krav att du tidigare har arbetat som IT-arkitekt på ett företag som utvecklat egna verksamhetsspecifika system.
Kontaktpersoner
Anneli Magg, Dfind
Mobil: ******
Mikaela Damsten, SACO
Telefon: ******
Per Sunneborn, ST
Telefon: ******
Joakim Bjärehed, SEKO
Telefon: ******
Ansökan
Sista ansökningsdag******
Arbetsgivarens referensnummer A137333
Tjänsten är säkerhetsklassad och vi gör registerkontroll innan anställning.
Företag
Plats
- - Sverige
- - Östergötlands län
- - Norrköping
Anställningsform
- Heltid
Adress
Östergötlands län, Norrköping



