Gävle, Civilingenjör, systemutveckling
Systemkonsulter till Gävle
Arbetsuppgifter
Det går bra för svenska landslaget i it-infrastruktur och vi ser positivt på framtiden. Vi får många uppdrag från kunder som vill effektivisera och utveckla sin it-miljö och behöver därför stärka vår organisation i Gävle.
Kvalifikationer
Vi söker nu en rad erfarna systemkonsulter med gedigen erfarenhet av IT-lösningar, som konsult eller i större driftmiljö hos slutkund. Du har erfarenhet och kunskap av både design, implementering samt drift och din svenska och engelska är god i tal och skrift. Meriterande är om du har specialistkompetens inom något/några av nedanstående system nedan:
-Deployment
-Server & Storage Solution
-Virtual servers
-Information & Identity Management (Katalogtjänster och mailsystem)
- Giltigt körkort
Personliga egenskaper
Det är av stor vikt att du är engagerad, ansvarsfull och arbetar med fokus på effektiv leverans till kund. För att trivas hos oss är egenskaper som noggrannhet, lagkänsla och en god kommunikativ förmåga viktiga då vi arbetar nära kundens egen IT-personal och deras användare. Naturligtvis är du intresserad av att utvecklas tillsammans med Atea i syfte att föra dig själv, våra kunder och företaget framåt.
Atea erbjuder
Du kommer att arbeta i en stimulerande företagskultur med många formella och informella aktiviteter och med goda utvecklingsmöjligheter. Vi tillhandahåller de verktyg och möjligheter som du behöver för att utveckla dig själv och vår verksamhet. Vi vill särskilt uppmana kvinnor att söka till Atea då vi strävar efter en jämnare könsfördelning.
Kontakt
Har du frågor om tjänsten är du välkommen att kontakta konsultchef Göran Ekelund på telefon: ******eller e-post ******
Företag
Kategori
Utbildningsnivå
Arbetslivserfarenhet
Liknande jobb
- Studerande Civilingenjör till Labview-programmering
Propell - Gävleborgs län - 2011-09-29 - Systemingenjör IT 122205
YrkesAkademin AB - Sandviken - 2011-12-22 - Application Management Coordinator
UPS Sweden AB - Gävleborgs län - 2011-09-13



